Ubezpieczenie mieszkania - na co zwrócić uwagę? - CUBII.PL

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Własne mieszkanie to bezpieczeństwo i ważna część majątku – nie dziwi więc, że znaczna część Polaków chce zapewnić mu odpowiednią ochronę, m.in. wykupując polisy ubezpieczeniowe. Chcesz skorzystać z ubezpieczenia mieszkania i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Rodzaje ubezpieczeń mieszkaniowych

Ubezpieczenie mieszkaniowe skierowane jest zarówno do właścicieli, jak i najemców oraz osób użytkujących nieruchomość na podstawie innej podstawy prawnej. Polisa może obejmować m.in. same mury, elementy stałe, całość mieszkania wraz z elementami stałymi, a także ruchomości – czyli wyposażenie nieruchomości.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, mieszkanie można ubezpieczyć w zakresie:

  • ryzyk nazwanych – wymienionych w zamkniętym katalogu zdarzeń; w tym przypadku ubezpieczenie zostanie wypłacone jedynie w przypadku szkód wynikających ze zdarzeń wymienionych w warunkach ogólnych,
  • all risks – to forma ubezpieczenia, opierająca się na otwartym katalogu zdarzeń; w jej przypadku polisa nie zostanie wypłacona, gdy dojdzie do zdarzenia wymienionego w warunkach ogólnych ubezpieczenia.

Co może obejmować ubezpieczenie mieszkania?

Jak już wspomniano, ubezpieczenie mieszkania może mieć różny zakres – od podstawowej polisy obejmującej jedynie mury aż po kompleksowe rozwiązanie, zabezpieczające też ruchomości. Co może objąć ubezpieczenie? W podstawowej, popularnej wersji – polisie od ognia i innych zdarzeń losowych – przeważnie spotyka się z zakresem obejmującym mury i elementy stałe, czyli:

  • ściany działowe,
  • instalacje wbudowane w podłogi i ściany,
  • okna i drzwi,
  • urządzenia zamontowane na stałe, umożliwiające użytkowanie mieszkania zgodnie z przeznaczeniem – czyli np. zakończenia instalacji elektrycznej czy grzejniki.

Polisę mieszkaniową można dodatkowo uzupełnić o ubezpieczenie elementów ruchomych. Zalicza się do nich m.in. meble, urządzenia AGD i RTV, sprzęt komputerowy, gotówkę, biżuterię, odzież, instrumenty muzyczne czy elektronarzędzia.

Na to zwróć uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania!

Zanim wybierzesz ubezpieczenie mieszkania, porównaj oferty różnych towarzystw, zwracając szczególną uwagę na:

  • zakres ubezpieczenia – jak już wspominaliśmy, ubezpieczenie może obejmować jedynie mury i elementy stałe, ale też szereg ruchomości – warto zadbać o pełną ochronę majątku i wybrać ofertę, obejmującą wszystkie ważne elementy ruchome,
  • suma ubezpieczenia – przed podpisaniem polisy należy zweryfikować, na jakie odszkodowanie możesz liczyć w przypadku szkody,
  • wyłączenia odpowiedzialności – czyli szkody, których nie obejmuje ubezpieczenie; wszystkie opisane są w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Potrzebujesz pomocy w wyborze optymalnego ubezpieczenia mieszkaniowego? Zapraszamy do kontaktu!