Ubezpieczenie Domku letniskowego
Ubezpieczenie, które ochroni Twój domek letniskowy















UBEZPIECZENIA DOMKÓW LETNISKOWYCH
Czym jest domek letniskowy dla ubezpieczyciela?
Towarzystwa ubezpieczeniowe pojęcie „domek letniskowy” najczęściej definiują jako dom zamieszkiwany czasowo (rzadziej są to domki całoroczne), użytkowany w celach rekreacyjnych, wypoczynkowych i koniecznie musi być na stałe związany z gruntem. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ubezpiecza domki letniskowe dopiero po zakończonym etapie budowy, ale są też i takie, które ubezpieczają domki letniskowe już w trakcie budowy, prowadzonej zgodnie z prawem budowlanym.
Ubezpieczenie domku lotniskowego - na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?
Między poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi są duże różnice zarówno w samej definicji „domku letniskowego”, warunków jakie musi spełniać, by można go było objąć ochroną ubezpieczeniową, jak i w konstrukcji i zakresie samego ubezpieczenia oraz wysokości składki ubezpieczeniowej. Na przykład jedne towarzystwa ubezpieczeniowe warunkują zawarcie umowy ubezpieczenia domku letniskowego od ubezpieczenia przez nich najpierw domu/mieszkania (wtedy będą dwie odrębne polisy), inne ubezpieczą go tylko tylko łącznie z zawarciem umowy ubezpieczenia domu/mieszkania (wtedy będzie to jedna polisa), jeszcze inne nie stawiają takiego warunku i ubezpieczenie domku letniskowego traktują jako odrębną umowę, niezależną od ubezpieczenia domu/mieszkania. Istnieją również różnice między poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi w podejściu do konstrukcji domków letniskowych, ich lokalizacji i wielkości powierzchni użytkowej,
a nawet wielkości powierzchni działki, na której są zbudowane.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie decydują się na podjęcie ryzyka ubezpieczenia domków letniskowych o konstrukcji łatwopalnej (najczęściej drewnianych), położonych na terenach ogródków działkowych, o powierzchni użytkowej większej od określonej przez nich w warunkach ogólnych (na przykład powyżej 35m2 lub 50m2). Można również spotkać się z określeniem maksymalnej powierzchni działki, na której domek letniskowy został wybudowany. Inne towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają takich ograniczeń, podejmą takie ryzyko bez zwiększenia składki, a jeszcze inne podejmą takie ryzyko, ale już za odpowiednio wyższą składkę ubezpieczenia. Jeszcze inne w swojej ofercie w ogóle nie mają ubezpieczenia domków letniskowych.
Co obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego?
Zazwyczaj ochroną ubezpieczeniową objęte są mury domku letniskowego ze stałymi elementami i znajdującym się w nim wyposażeniem, u niektórych ubezpieczycieli także mienie znajdujące się na tarasie lub w ogrodzie. Wraz z domkiem letniskowym można też ubezpieczyć garaż, budynek gospodarczy, budowle („mini architekturę”, w tym ogrodzenie) znajdujące się na posesji oraz ruchomości znajdujące się w tych pomieszczeniach. Zakres tego ubezpieczenia u poszczególnych ubezpieczycieli bywa bardzo różny. Prawie wszystkie towarzystwa w zakresie „pożaru i innych zdarzeń losowych” uwzględniają ryzyko wystąpienia: pożaru, eksplozji, implozji, uderzenia pioruna i upadku statku powietrznego. Inne traktują ten zakres znacznie szerzej dodając ochronę szkód powstałych wskutek: dymu i sadzy, deszczu, gradu, silnego wiatru, naporu śniegu, lodu, mrozowego pęknięcia rur lub instalacji, lawiny, obsunięcia się ziemi, uderzenia pojazdu mechanicznego, upadku drzew, budowli. W zależności od towarzystwa ochronę ubezpieczeniową można poszerzyć między innymi o: koszty poszukiwania przyczyn szkody, skutki dewastacji, wandalizmu, przepięcia, stłuczenie elementów szklanych, ryzyko wystąpienia powodzi, ubezpieczenie ogrodu, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czy też o możliwość wsparcie po szkodzie.
Ochrona domku letniskowego przed złodziejami
Bardzo ważne jest również ubezpieczenie domku letniskowego przed kradzieżą z włamaniem, tym bardziej, że przez znaczną część roku pozostaje niezamieszkały, co może stanowić łatwy łup dla złodziei, jeśli nie będzie solidnie zabezpieczony. Jednak, żeby móc skorzystać z tego ubezpieczenia, przede wszystkim drzwi i okna domku muszą być odpowiednio zabezpieczone. Każdy ubezpieczyciel w swoich warunkach ogólnych informuje jak powinny być zabezpieczone okna i drzwi (na przykład: rodzaje zamków w drzwiach, kraty i żaluzje antywłamaniowe w oknach), żeby domek mógł być objęty ubezpieczeniem od kradzieży, a także od dewastacji i wandalizmu.
Czego nie obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego?
Ochroną ubezpieczeniową nie będą objęte między innymi: namioty, garaże metalowe, domki opuszczone, domki w których prowadzona jest działalność gospodarcza lub które ze względu na swój stan techniczny nie nadają się do zamieszkania, wybudowane niezgodnie z prawem budowlanym, budynki i budowle użytkowane niezgodnie z przeznaczeniem, a także znajdujące się w nich: wartości pieniężne, biżuteria, futra, kosztowności osobiste ze złota, srebra, platyny, pereł, kamieni szlachetnych, dzieł sztuki i zbiorów kolekcjonerskich.
Towarzystwa ubezpieczeniowe będą zwolnione z odpowiedzialności na przykład: w sytuacji braku obowiązkowych przeglądów technicznych (art. 62 ust. 1 Prawo Budowlane), pękania mrozowego wewnątrz budynku, jeśli spadek temperatury nastąpił z winy użytkownika, zalegania śniegu lub lodu, jeśli do szkody przyczynił się zły stan techniczny ubezpieczonego przedmiotu.
KUP POLISĘ
ZAPRASZAMY DO ZAWARCIA
UMOWY UBEZPIECZENIA DOMKU LETNISKOWEGO
ZA NASZYM POŚREDNICTWEM